Péče o trávník





Otázka bezpečnosti

Podzim a padající listí nás každý rok melancholicky naladí. Ještě silněji to však postihuje ty, kteří se profesionálně zabývají ošetřováním parků, úklidem veřejných komunikací apod. Každoroční boj s nekonečným deštěm listí vypadá beznadějně. Ani stroje ELIET nemohou této přírodní události zabránit, ale jsou vynikajícími pomocníky při úklidu.

Kombinace silné vrstvy listí s vodou na ulici se již pro nejednoho řidiče automobilu stala smrtelným nebezpečím. Každý rok ucpává slepené listí kanálové mříže a kanalizační potrubí, což má za následek záplavy. Pravidelné odstraňování listí je tedy nutné, foukače a vysavače listí ELIET jsou k tomuto účelu nejvhodnější. Foukače a vysavače listí jsou však použitelné i v jiných ročních obdobích (např. pro úklid slámy, pilin, písku, zeminy apod.).

Foukače a vysavače listí ELIET jsou spolehlivé stroje vyznačující se promyšlenou konstrukcí a četnými technickými vymoženostmi.
Nenajdete lepší stroj pro úklid listí!

Vzduch, světlo a voda pro Váš trávník

Abyste trávník udrželi po celý rok v bezvadném stavu, nestačí trávu pouze sekat. Zdraví trávníku je dáno podmínkami, za kterých roste. Musíte mu vždy zajišťovat co nejpříjemnější podmínky. Důležitými prvky jsou přitom stupeň vlhkosti, stupeň kyselosti a kyprost půdy. Tito činitelé ovlivňují růst kořenového systému a odolnost rostliny.

Kromě toho mohou jiné rostliny jako jetel, pampeliška, houby a především mech nepříznivě ovlivňovat růst trávy. Při boji o světlo a místo se často tráva dostává vůči těmto konkurentům do nevýhody.

Musíte stále dbát na stav trávníku a zasahovat odborným ošetřováním tak často, jak je to jen možné.

ELIET vyrábí řadu strojů, kterými můžete cíleně pečovat o trávník s maximální účinností...


Vertikutace

TRVALE OSTRÉ NOŽE

TRVALE OSTRÉ NOŽETM : Vždy ostré břity nožů


Na jaře, jakmile teploměr stoupá nad 12° C, probouzí se tráva k novému životu. V zimě byl trávník nějakou dobu zanedbáván. Zbytky po sečení, odumřelá tráva a listí vytvořily na trávníku houbovitou vrstvu.

To je ideální výživa pro plísně a zárodky nemocí. Navíc udržuje tato vrstva zeminu dlouhodobě vlhkou, čímž vznikají ideální podmínky růstu pro mech. Zde roste mech, plevel a tráva jako o závod. Velmi rozšířené druhy trávy jako anglická tráva se za těchto nepříznivých podmínek dostávají často do tísně. Rychle rostoucí rostliny zaberou veškeré světlo a potlačují růst trávy.

ELIET zaručuje minimálně 100 hodin ostré nože
100 hodin ostré nože

Proto je důležité účinně zasáhnout. Ke zničení nežádoucího mechu a bylin jsou velmi účinné postřiky, ale vrstva odumřelého mechu však v trávě zůstává a brání světlu a vzduchu proniknout až ke kořenovému systému. Kromě toho se půda stává kyselejší. Tato vrstva se proto musí mechanicky odstranit. To je úkol pro vertikutátor.

Význam ostrých nožů

Při vertikutaci trávníku musí nože vrstvu mechu a zplstnatělé trávy v půdě Vašeho trávníku uchopit, uvolnit a vyčesat. Zde hraje podstatnou úlohu ostrost nožů. Mnoho nožů je již po několika málo hodinách opotřebeno a ztrácejí tak svůj ostrý břit. V důsledku toho má uživatel sklon k nastavení stroje na větší hloubku, což má nepříznivé následky.
Tupé nože už neřežou, dopravují ale množství zeminy na povrch. Kromě toho se také silně poškozuje kořenový systém a tráva rychle hyne.

Permanentně ostré nože pro ošetřovaný trávník


Všechny vertikutátory ELIET jsou standardně vybaveny permanentně ostrými noži. Touto revoluční technologií získávají nože samoostřící vlastnost, takže jejich ostré břity zůstávají po celou dobu životnosti zachovány.
Protože zůstávají stále ostré, můžete je bez ztráty výkonnosti využívat až do jejich úplného opotřebení. Tyto jedinečné nože ELIET vydrží min. 100 hod.

Vertikutátory ELIET s permanentně ostrými nožiTM dostanou z trávníku co nejvíce!



Volba nožů

To nejdůležitější na vertikutátoru není na první pohled viditelné. Na kvalitu práce má podstatný vliv nožový hřídel, který je skrytý pod strojem.
Také zde má ELIET skvělé řešení. Díky permanentně ostrým nožům (tm) máte z dlouhé životnosti nožů vždy vysokou užitnou hodnotu. A můžete si být jisti, že ze stroje dostanete vždy maximální výkon.
S více než dvacetiletými zkušenostmi vyvinul ELIET tři druhy nožů, které vykazují speciální vlastnosti pro danou potřebu. Proto je důležité, abyste zvolili nože, které jsou nejvhodnější pro daný druh trávy.

Pevné nože 1. Pevné nože

Tyto nože jsou na hřídeli pevně přišroubovány. Jedná se o robustní nože tloušťky 3 mm, které jsou odolné proti nárazům. Každý nůž má dva ostré hroty. Nože jsou připevněny s roztečí 2 cm. Těmito noži můžete ošetřovat téměř každý trávník.
Volné nože 2. Volné nože

Každý unášeč nože na hřídeli má dva zpětně sklopné (volné) nože. Těmito noži můžete vertikutovat trávník obsahující také kamínky a kořeny stromů apod., kde nelze doporučit použití pevných nožů. Každý nůž má závěsné oko s nylonovým povlakem a otáčí se kolem ocelového čepu. I při silném namáhání vydrží toto zavěšení nožů více než 100 hodin.
Dvojité nože 3. Dvojité nože

U dvojitých nožů se jedná o pevné nože, každý nůž má však pouze jeden hrot. Jedná se o dvojnásobný počet nožů přes celou pracovní šířku. Tyto nože jsou tenčí (1,5 mm) a jsou uspořádány spirálovitě. Tato konfigurace je vhodná zejména pro golfová hřiště a pro vysoce kvalitní okrasné trávníky nebo travní koberce. Dvojité nože se vyrábí z tvrzeného materiálu. Ačkoliv jsou mnohem tenčí, zůstávají minimálně po dobu 100 provozních hodin trvale ostré.

Nože jsou seřazeny na šestihranném ocelovém hřídeli. Upevňují se spirálovitě. Nylonová závěsná oka, odolná proti opotřebení, drží nože nebo jejich unášeče bezpečně na místě. Prachotěsná ložiska, pomocí kterých je nožový hřídel uložen ve skříni, jsou opatřena vždy krycím plechem. Jsou tak chráněna proti nečistotám a úderům kamenů.


Dosev: Nejrychlejší cesta ke zdravému a zelenému trávníku

Dosev Všichni zákazníci si přejí, aby se jejich trávník během co nejkratší doby opět zazelenal. Nemůžete však v každém případě vycházet z toho, že holá místa po práci s vertikutátorem, opět samy od sebe zarostou, zvlášť u starších trávníků. Obohacování hnojivy nestačí, protože vnějšími vlivy poškozený kořenový systém už žádný růst nepovolí. Hnojení je potom drahé a neefektivní.

Řešením je dosev. Při dosevu se nové travní osivo vpraví do stávajícího trávníku, které vyklíčí a zesílí trávník novou a silnou trávou.

Správným dávkováním osiva zaručíte, že rozmanitost druhů trav zůstane v trávníku zachována. Tím se zvýší odolnost proti nemocem a vysychání. Dosevem se zvýší hustota trsů trávy, takže zabrání růstu plevelů a mechů.

Po tomto ošetření získává trávník velice rychle svěží a zdravý vzhled.

Aktivní péče o trávník
Pokud zahradník příliš uspěchá svou práci a je viditelný špatný vliv trávníku, bývá už většinou pozdě. Potom uvedení trávníku do původního stavu je velice náročné a okamžitý požitek ze svého trávníku nelze očekávat. Tomu lze zabránit preventivním a pravidelným dosevem a tak si při poměrně nízkých nákladech trvale zajistit mladý a vitální růst trávy. Stopy po dosevu nejsou viditelné už po několika dnech. Takto lze mít po celý rok maximální požitek z nádherného trávníku.

Stroje a technika pro profesionální nasazení Fotogalerie Eliet v maximálním rozlišení (c) 2007-2024 AGROCAR s.r.o.